Copyright © 2025 Plavani-pro-kojence.cz | Registrace do katalogu
plavání kojenců Praha 9MIMINKA PLAVOU
Vaničkování
Kojenecké plavání, známé jako “vaničkování”, je pro miminka skvělá aktivita. Pomáhá jim posilovat svaly, které potřebují pro otáčení, lezení, sezení a chození. Je to dobré i pro miminka, která mají slabší svaly nebo se otáčejí jen na jednu stranu. Voda je totiž nutí zapojit všechny svaly. Plavání ve vaně je skvělý způsob, jak podpořit zdravý vývoj vašeho miminka, a to nejen fyzicky, ale i psychicky.

Kdy začít vaničkovat?
Začít vaničkovat můžete už tři týdny po narození. Jakmile se zahojí pupík, můžete svému miminku dopřát tento jedinečný zážitek. Obecně se však doporučuje začít kolem šestého týdne života, kdy už je maminka s miminkem více sehraná. Čím dříve začnete, tím přirozeněji si miminko vytvoří vztah k vodě.

Navíc získáte perfektní základ pro pozdější přechod na plavání v bazénu, které běžně začíná od ukončeného pátého měsíce, kdy už vana přestává stačit a miminko si může více užívat vodní radovánky.
MIMINKA PLAVOUKontakt
Zobrazit kontakty
Zobrazit stránky
Zobrazit ceník
Novovysočanská 163/25
Praha 9 - Vysočany

Facebook
Instagram
MIMINKA PLAVOU plavou s kojencemLekce
Lekce ,,vaničkování" probíhá vždy individuálně, tzn. jedno miminko a rodič. Nejprve si na suchu vysvětlíme správnou manipulaci a poté půjdeme do vody. Délka kompletní lekce se odvíjí podle nálady a věku miminka, avšak nejdéle 50 minut. Teplota vody se pohybuje okolo 34 - 37 °C a nepoužívají se žádné přípravky. Následně probíhá masáž miminka, která uvolní všechny zapojené svaly a miminko vám bude krásně spinkat. Plavání ve vaně má mnoho výhod pro psychomotorický a fyzický vývoj miminka. Posiluje břišní, zádové a stehenní svaly, podporuje pohyb střev a zlepšuje trávení.

Výhody vaničkování
• adaptace na vodu
• podporuje chuť k jídlu
• zlepšuje střevní peristaltiku
• pobyt ve vodě zlepšuje spánek
• otužování
• zlepšení psychomotorického vývoje dítěte
• posílení svalového aparátu
• ovlivňuje srdečně-cevní systém
• zvyšuje kapacitu plic
• napomáhá k odstranění různých nedostatků a vad držení těla
• prevence před utonutím
• prohlubuje citové vazby mezi dítětem a rodičem, dítě je spokojenější, vyrovnanější a dobře prospívá

Vaničkování je vhodné pro všechna miminka, včetně těch s vývojovými odchylkami.

Pobyt ve vodě je pro nejmenší děti naprosto přirozený a nabízí jim jedinečnou příležitost k rozvoji. Během plavání se totiž aktivují hluboké stabilizační svaly, které jsou klíčové pro všechny důležité pohybové milníky - od prvního otočení přes lezení až po první krůčky. Proto je vodní prostředí zvlášť přínosné pro děťátka s hypotonií nebo ta, která potřebují speciální pohybovou průpravu.

Voda má také úžasnou schopnost pomáhat miminkům s jednostranným držením hlavičky nebo se záklonem. Jemně je nutí najít střed a aktivovat svaly, které by na suchu možná opomíjely.

Význam vaničkování
Psychický přínos - dítě si vytváří pozitivní vztah k vodě a prohlubuje důvěru, rodiče tráví více času se svým potomkem
Fyzický přínos - plavání urychluje pohybový vývoj, posiluje motoriku a zlepšuje držení těla. Posiluje také srdce a zvyšuje kapacitu plic
Prevence utonutí - děti, které absolvují kurz plavání, se lépe orientují ve vodě a umí reagovat na nebezpečí
Otužování - pravidelné plavání zpevňuje imunitu a zvyšuje odolnost vůči nemocem
Adaptace na nové prostředí - vaničkování pomáhá dětem lépe se přizpůsobit novým podnětům, jako je voda a hluk

Průběh lekce
Lekce ,,vaničkování" probíhá vždy individuálně, tzn. jedno miminko a rodič. Nejprve si na suchu vysvětlíme správnou manipulaci a poté půjdeme do vody. Délka kompletní lekce se odvíjí podle nálady a věku miminka, avšak nejdéle 50 minut. Teplota vody se pohybuje okolo 34 - 37 °C a nepoužívají se žádné přípravky. Následně probíhá masáž miminka, která uvolní všechny zapojené svaly a miminko vám bude krásně spinkat. Plavání ve vaně má mnoho výhod pro psychomotorický a fyzický vývoj miminka. Posiluje břišní, zádové a stehenní svaly, podporuje pohyb střev a zlepšuje trávení.

Teoretická část:
Osvojíte si správné techniky manipulace s miminkem a základy jeho otužování.
Prostor pro diskuzi o vývoji dítěte, kojení a každodenní péči.

Praktická část:
Naučíte se, jak správně držet miminko ve vodě na zádech i na bříšku.
Procvičíte si používání signálu (tzv. abeceda potápění).

Závěrečná část:
Zklidnění a otužování miminka zakončené jemnou kojeneckou masáží.

Ceník (při platbě celého kurzu):

1 lekce 700 Kč
3 lekce 1 860 Kč
6 lekcí 3 480 Kč

Lekce trvá přibližně 50 minut. Lze uplatnit u pojišťovny.
kojenecké plavání VysočanyNejčastější otázky a odpovědi:
1. Je součástí lekce také kojenecká masáž?
Ano, během lekce vám také ukážu základní prvky kojenecké masáže či správného nošení miminka. Pravidelné lekce navíc usnadní sledování psychomotorické vývoje vašeho miminka a případně můžu upozornit na drobné odchylky, které můžete konzultovat s pediatrem nebo fyzioterapeutem.

2. Kolik minut by měl být odsud od jídla a kdy je vhodný čas na vaničkování?
Dodržujte odstup 30 minut po jídle. Vyberte vhodnou denní dobu (ráno nebo večer), kdy je miminko nejvíce odpočaté. Jedná se o první aktivitu miminka, v tento den by neměla být žádná jiná aktivita, nejlépe ani návštěva lékaře. Zdali jste objednáni na očkování je nutné po aplikaci dodržovat 48 hodin klidový režim. Pokud bude mít za sebou proplakanou noc či den, raději zavolejte a domluvíme se, jestli nebude lepší lekci přesunout.

3. Jak často chodit na vaničkování?
Ideální frekvence je jednou týdně, případně jednou za 14 dní.

4. Co když se miminko naloká vody a nebo omylem potopí?
Aby miminko rychleji vykašlalo vodu je potřeba ho dát do jakékoli polohy hlavičkou směrem dolů, NIKOLI DRŽET POUZE ZA NOŽIČKY! Běžná poloha při nalokání vody je přetočit miminko na předloktí, aby hlavička směřovala směrem dolů. Pokud se Vám stane, že miminko omylem potopíte, je důležité zůstat v klidu a dát najevo, že je všechno v pořádku. Miminko dejte do klidové polohy (klubíčko) a počkejte až se uklidní, následně můžete pokračovat dále.

5. Může voda v uších miminku uškodit?
Nemůže, pokud po plavání věnujete pozornost důkladnému osušení oušek (buničinou, který by měla být součástí každé rodiny). Zánět středního ouška je způsobený komplikací rýmy, ne zanořených oušek pod vodu. Zánět je spíše dědičný a tvoří ho bakterie a viry, nikoli voda!

6. Je důležité dodržovat aklimatizaci?
Ano, dopřejte miminku minimálně 30 minut na aklimatizaci v teple, aby se jeho tělíčko mohlo přirozeně vyrovnat s teplotními změnami.